Operator obrabiarek skrawających

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 1. Operator obrabiarek skrawających należy do zawodów bardzo poszukiwanych na rynku pracy. Operator obrabiarek skrawających obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem. Są to zarówno maszyny sterowane cyfrowo bądź programowo, jak i tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych. Uczniowie kształcący się w tym zawodzie uczą się obsługi i nadzorowania pracy uniwersalnych, półautomatycznych i automatycznych obrabiarek skrawających, takich jak: tokarki, frezarki, szlifierki w tym obrabiarki sterowane numerycznie (komputerowo/CNC).
 2. Informacje dodatkowe:kurs spawacza.
 3. Kwalifikacja uzyskiwana w wyniku kształcenia

MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających

 1. Sylwetka absolwenta

Absolwent kończąc szkołę w zawodzie operator obrabiarek skrawających będzie przygotowany do:

a)      przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki,

b)      wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej,

c)       wykonywania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej.

 

 1. Operator obrabiarek skrawających znajdzie zatrudnienie w:

a)      zakładach przemysłu metalowego w działach produkcyjnych (przy obsłudze obrabiarek konwencjonalnych i nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie),

b)      zakładachnaprawczych, w narzędziowniach, prototypowniach itp.

c)       przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych, maszyn budowlanych, samochodów i ciągników,

d)      zakładach budowy i eksploatacji taboru kolejowego, budowy silników parowych, spalinowych i turbinowych, napędów hydraulicznych, wyposażenia samolotów i śmigłowców.

 1. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia

Baza dydaktyczna jest zapewniona w pracowniach zgodnie z specyfikacją OKE w Krakowie.

Pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie wyposażona jest w centrum tokarskie CNC Venus 2000 z napędzanymi narzędziami produkcji AFM DEFUM(2018r.) + zestaw sterowy narzędziami i oprzyrządowaniem.; pionowe frezarskie centrum obrabiarkowe CNC R 550 Harnaś produkcji AFM DEFUM(2018r.);stanowiska do programowania i symulacji w/w obrabiarek-program FANUC + nakładka IVC GUIDE. Program CAD/CAM- ESPRIT 2017 – wersja edukacyjna.

Pracownia montażu technicznego: obróbka maszynowa wyposażona jest w tokarkę konwencjonalną z odczytem cyfrowym położenia suportów Jazon CD 6250C, frezarkę uniwersalną pionowo - poziomą JFN-36C z cyfrowym odczytem położenia w osiach x,y,z.

Kompletne wyposażenie do obróbki ręcznej, montażu i demontażu oraz wykonywania połączeń rozłącznych i nierozłącznych.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie